KAYNAKLI İMALATLARDA YENİ DÖNEM:

HiFIT Kaynak Sonrası İyileştirme metodu, kaynak geçiş bölgesi hedef alınarak yapılan yüksek frekanslı bir mekanik darbe işlemidir. Sözkonusu metotla, dinamik yük altında çalışan kaynaklı imalatların yorulma mukavemeti ve servis ömrü belirgin bir şekilde artırılmaktadır.

YORULMA MUKAVEMETİNDE %80 – %100 ORANINDA ARTIŞ

-Kaynak geçiş bölgesi geometrik olarak çevrilir.

-Kaynak geçiş bölgesi, lokal şekil değişikliği yoluyla plastik olarak deforme edilir ve güçlendirilir.

-İç bası gerilmeleri, yüzeyde çatlak oluşumu ve yayılımına engel olur.

SERVİS ÖMRÜNDE 5 ila 15 KAT ARTIŞ 

Yapılan 1000’den fazla test, servis ömründe katlanmış bir artış olduğunu göstermiştir.

YÜKSEK FREKANSLI MEKANİK DARBE İŞLEMİ İÇİN IIW TAVSİYELERİ

Uluslararası Kaynak Enstitüsü’nün (IIW) 13. Komisyonu konu hakkında çalışmalar yapmakta olup kaynaklı imalatlarda HFMI (High Frequency Mechanical Impact) metodu ile sağlanan gelişmelere ilişkin olarak bugüne kadar 46 belge yayınlamıştır.

Uluslararası Kaynak Enstitüsü’nün “IIW Recommendations for the HFMI Treatment” isimli rehberinde, sözkonusu metot tarif edilmekte, uygulama ve kontrol yöntemleri  belirtilmektedir. Rehberde ayrıca, bilgilendirici tasarım örnekleri bulunmaktadır. Sözkonusu örneklerden birini aşağıda inceleyebilirsiniz.

TASARIM ÖRNEĞİ 

f < 355 MPa olan bir malzemeyle yapılan kaynaklı birleştirme FAT 63 sınıfındadır. Bu durumda, 2 x 10 çevrim için maksimum yük aralığı 63Mpa dır. (Bakınız  !Fig.2)

HiFIT metoduyla iyileştirme yapıldığı takdirde, kaynaklı birleştirmenin FAT sınıfı 4 derece yükselerek değer olarak 100’e ulaşır. (Bakınız Fig.1) Yeni durumda, müsade edilen maksimum yük  artık 100 MPa. Artış miktarı yaklaşık %60 dır.

Aynı yük aralığı (63 MPa) için servis ömrü 2m’den 40m yük çevrimine yükselir. 20 kat artış sözkonusudur. (Bakınız Fig.2)

Kataloğu indirmek için tıklayın       

                                                                                                                                                   

HiFIT Vertriebs GmbH

Adam-Opel-Straße 4 D-38112
Braunschweig / Germany
Tel: +49 (0) 8343-757 9029
info@hifit.de

 Türkiye Temsilcisi